Třídní noviny‎ > ‎

Tři králové

přidáno: 7. 1. 2012 6:05, autor: Neznámý uživatel   [ Aktualizováno 6. 2. 2012 7:48 uživatelem David Hawiger ]
 

          Svátek Tří králů se slaví 6.ledna. Tři králové je však pouze označení, ve skutečnosti jde o tři mudrce, kteří v Betlémě navštívili krátce po narození Ježíše a jako dary mu přinesli zlato, myrhu a kadidlo. Postavy králů mají celou řadu různých významů. Říká se, že Tři králové představují tři fáze lidského života. Jeden by tak měl být mladý, druhý zralý muž a třetí stařec.

          Ti z pohybu a postavení hvězd neomylně vyčtou, že se narodí velký král, a to v Izraeli. Jsou to cizinci a jinověrci. Je úsměvné, jak tito mužové vědy, moderně řečeno intelektuálové, kteří se dobrali poznání o narození krále králů složitými výpočty a věděli o něm dříve, než k narození došlo, přišli pozdě.

           Svátek Tří Králů odjakživa doprovázely různé lidové zvyky. U nás je zažité žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena K+M+B. Nejsou to ale patrně počáteční písmena jmen "Třech králů": Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského "Christus mansionem benedicat": "Kristus žehnej tomuto domu"

            V Bělotíně se pořádá Tříkrálová sbírka při které obchází „děti“ v kostýmech Tří králů domy a zpívají koledu „My Tři králové jdeme k Vám…“. Já jsem dneska taky chodila za jednoho ze Tří králů ještě s Natkou H. a Kájou

Comments