Inf: Spravujeme školní data - projekt

přidáno: 5. 3. 2012 1:18, autor: David Hawiger
Cílem projektu je vytvoření ucelené sady informací a jejich propojení pomocí osobního webu.

Tyto informace budou vytvářeny v Google nástrojích Kalendář, Dokumenty, Weby, Mapy a WebPicasa (obrázky).

Osobní web

Povinné stránky

Osobní web bude obsahovat minimálně:
  • stránku s názvem Aktuality, která byla vytvořena pomocí šablony Oznámení.
  • stránku s názvem Moje zajímavá místa, která byla vytvořena pomocí šablony Seznam (pro vytvoření nového seznamu využijte pomocnou šablonu Vytvořit vlastní).
  • stránku s názvem Moje práce ke stažení, která byla vytvořena pomocí šablony Úložiště souborů
  • stránku s názvem Moje fotky a videa, která byla vytvořena pomocí šablony Oznámení.
  • stránku s názvem Moje mapa, která byla vytvořena pomocí šablony Webová stránka.
  • stránku s názvem Můj kalendář, která byla vytvořena pomocí šablony Webová stránka.

Objekty na úvodní stránce

Úvodní stránka bude rozložena do dvou sloupců. Přitom ji budete postupně doplňovat a upravovat tak, aby obsahovala alespoň tyto objekty:
  • prezentaci Představuji svůj web.
  • Poslední záznamy z Aktualit.
  • Nejnovější položky ze seznamu Moje zajímavá místa.
  • Naposledy aktualizované soubory ze úložiště  Moje práce ke stažení.
Dále budou postupně upravovány některé další stránky.

Úprava vzhledu osobního webu

Na závěr upravte vzhled svého osobního webu (nabídka Další a položka Spravovat web). Minimálně proveďte:
  • změnu některých barev
  • do postranního panelu přidejte položku s odpočítáváním dnů do nejbližšího volného dne (prázdniny či státní svátek).

Vyhledání na Internetu

Pomocí vyhledávače najdete odkazy minimálně na 5 zajímavých míst v České republice, které jste navštívili nebo byste chtěli navštívit. Tato místa zaznamenáte ve svém osobním webu na stránku Moje zajímavá místa tak, aby seznam obsahoval následující sloupce:
  • Název místa, který bude zároveň odkazem na nalezenou stránku (sloupec bude typu URL)
  • Hlavní zajímavost, která bude obsahovat text popisující hlavní zajímavost místa  (sloupec bude typu Text)
  • Vzdálenost, která bude obsahovat počet kilometrů od vašeho místa bydliště (sloupce bude typu Text).
O výsledku své práce informujte pomocí nového příspěvku na stránce Aktuality.

Vytvoření vlastní mapy

Přejděte na Google Mapy a případně se přihlaste pod svým školním účtem. Následně vytvořte svou vlastní mapu a na ni vložte minimálně tyto značky:
  • naši školu.
  • 5 zajímavých míst, které jste si vyhledali na Internetu.
  • 3 místa, kde jste byli o prázdninách nebo s rodiči na dovolené.
Na svém osobním webu provedete tyto úpravy:
  • Na stránce Moje zajímavá místa přizpůsobíte seznam tak, aby přibyl sloupec Mapa a ten obsahoval odkaz na místo na mapě v Google Mapách.
  • Upravíte stránku Moje mapa tak, aby obsahovala objekt Vaší mapy, kterou jste si vytvořili v Google Mapy.

Správa vlastních dokumentů

Přejděte na Google Dokumenty a případně se přihlaste pod svým školním účtem. Následně v něm vytvořte minimálně tři dokumenty:
  1. Textový dokument s názvem Moje nejoblíbenější místo. V tomto dokumentu bude krátké představení jednoho z vašich nejoblíbenějších míst v České republice (charakteristika místa, největší zajímavost + minimálně dva obrázky).
  2. Prezentaci (doporučuji použít šablonu s názvem Prezentace:), kterou pojmenujete Představuji svůj web. Obsahem prezentace budou alespoň tři snímky, které návštěvníkům přiblíží, co najdou na Vašem osobním webu.
  3. Nahrajete jakoukoliv svou práci (například referát), který jste napsali v textovém editoru typu Word.
U všech nahraných souborů nastavíte sdílení tak, aby dokumenty byly veřejně dostupné.

Na svém osobním webu provedete tyto úpravy:
  • Na stránce Moje práce ke stažení doplníte seznam tak, aby obsahoval odkazy na všechny tři soubory, které jste vytvořili.
  • Na úvodní stránku vložíte prezentaci Představuji svůj web.

Vytvoření vlastního fotoalba

Přejděte na Google Web Picasa a případně se přihlaste pod svým školním účtem. Následně v něm vytvořte minimálně tři tři alba o třech zajímavých místech, které jste si vybrali. Do každého z těchto alb nahrajete tři obrázky.

Na svém osobním webu provedete tyto úpravy:
  • Na stránce Moje fotky a videa přidáte postupně tři příspěvky. Každý příspěvek bude obsahovat objekt Webové prezentace aplikace Picasa, které jste si vytvořili.
  • Nakonec pomocí YouTube najdete video o jednom z vašich míst, kde jste byli o prázdninách či dovolené. Do stránky Moje fotky a videa přidáte příspěvek, který bude obsahovat objekt Video -> YouTube.

Vytvoření vlastního kalendáře

Nejprve si naplánujte, co byste chtěli do tří týdnů ještě na svůj osobní web doplnit. Ke každému cíli si předejte datum splnění.
Pak přejděte na Google Kalendar a vložte do svého kalendáře události, které jste si naplánovali. U každé události přitom nastavte připomenutí tak, aby vám 1 den předem přišel mail (kdo chce, může si nastavit, aby mu přišla i SMS).

Na svém osobním webu upravíte stránku Moje kalendáře tak, aby obsahovala objekt Kalendář s tím, že bude obsahovat dva kalendáře - Váš osobní a kalendář třídy.